RSI Nedir? Pozitif ve Negatif Uyumsuzluk Ne Anlama Gelir?

RSI Nedir? Pozitif ve Negatif Uyumsuzluk Ne Anlama Gelir?

Relatif Güç Endeksi (RSI indikatörü) belirlenen zaman aralığındaki kapanış değerlerini bu zaman aralığının bir önceki kapanış değerleriyle kıyaslayarak hesaplanan, kısa ve orta dönemli trendin yönü ile ilgili tahminde bulunmayı sağlayan bir göstergedir.

RSI Örnek vermek gerekirse; siz 7 günlük bir zaman dilimi seçtiyseniz, gösterge son 7 günün günlük en yüksek kapanışını ve en düşük kapanışını hesaplar, sonra en yüksek gün kapanışlarının toplamını gün sayısına böler, en düşük kapanışların toplamını gün sayısına böler. Çıkan değerin 0 ile 100 arasında olacağına dayanan bu göstergede iki işlem birbirine bölünür ardından çıkan sonuç 1 ile toplanır ve formülde bulunan 100 rakamı çıkan sonuca bölünür. Böylelikle sonuç  0 ile 100 arasında olur.

RSI temel prensipte 30 ile 70 arasında seyreder. 30’un altı aşırı satış, 70’in üstü ise aşırı alış bölgesi demektir.

Yani temelde, RSI 30’un altındayken yakın bir zamanda alımların olacağını, 70’in üstündeyse de yakın bir zamanda satışların olacağının sinyalini verir. Fakat tabi ki bunun ne zaman olacağı kesin değildir. Yani tam 30 değerinde alımlar gerçekleşmez veya tam 70’de satışlar olmaz. Çünkü gerçek dünyada piyasalar esnek ve değişken yerlerdir.

Bir diğer püf nokta ise boğa piyasasında (bull market) RSI 50’nin altına düşmeme eğilimi gösterirken, ayı piyasasında (bear market) RSI 50’nin üstüne çıkmama eğilimi gösterir. Tabi bu, genel prensiptir. Çoğu zaman gerçek dünyada bu değer 40 ya da 45 de olabilir. Yine RSI, boğa piyasasında 90’lara kadar çıkabilir yani 70’in üstünde olması hemen satış yiyeceği anlamına gelmemektedir.

RSI Uyumsuzlukları

RSI uyumsuzlukları, pozitif uyumsuzluk ve negatif uyumsuzluk olarak ikiye ayrılır. Pozitif uyumsuzluk al sinyali, negatif uyumsuzluk sat sinyali verir. Pozitif uyumsuzluk parite düştükten sonra yükselirken aranır, negatif uyumsuzluk ise yükselen trendde iken aranır. Şimdi bunları biraz açalım ve örneklendirelim.

Pozitif Uyumsuzluk

Pozitif uyumsuzluk, traderlar için genellikle olumlu algılanır ve mantığı basittir. İndikatör diplerinin yükselirken, fiyat değerlerinin bunun tersi olarak düşmesi ile oluşan uyumsuzluktur. Buradaki uyumsuzluğun anlamı temelinde şudur; burada bir manipülasyon söz konusudur.

Örnekte görüldüğü üzere fiyatlar aşağı yönlü dip dip giderken RSI indikatörü yukarı yönlü artış göstermiştir. Pozitif uyumsuzluk tam olarak budur. 

Negatif Uyumsuzluk

Negatif uyumsuzluk olumsuz bir anlam taşır ve şu anlama gelmektedir. Şu anda varlığın fiyatı yükseliyor ancak indikatörlere göre bu yükselişin bir anlamı yok yani bir manipülasyon söz konusu olabilir.

Örnekte görüldüğü üzere fiyat değerleri yukarı yönlü tavanlar yapıyor ancak indikatör buna bir anlam veremiyor ve değerin aşağıya düşmesi gerektiğini söylüyor. Sonuç olarak yükseliş çokta uzun sürmüyor ve ciddi oran da büyük bir düşüş meydana geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


Risk Açıklaması: Coinbulucu.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Coinbulucu.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinbulucu.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinbulucu.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. 

Sorumluluk Reddi Beyanı: Coinbulucu.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Coinbulucu.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Coinbulucu.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Coinbulucu.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Coinbulucu.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Coinbulucu.com’u bağlamaz. 

Copyright Coinbulucu.com © All rights reserved.