Layer 1 ve Layer 2 Nedir?

Layer 1 ve Layer 2 Nedir?

Ölçeklenebilirlik blockchain dünyasının en tartışılan konularından birisidir. Blockchain alanına herhangi bir şekilde dahil olduysanız, Layer-1 ve Layer-2 çözümlerinden haberdar olmuşsunuzdur. Bu yazıda, bu terimlerin gizemini ortadan kaldıracağız ve bu iki çözümü artıları ve eksileriyle inceleyeceğiz.

Layer-1 nedir?

Blockchain ölçeklenebilirliği, ağdaki hız ve işlem gücünün yükseltilmesi anlamına gelir. Ölçeklendirme, saniyedeki işlem sayısındaki artışı ifade edebilir. Ağlarda yaşanan gecikme sorununun artmasıyla ölçeklenebilirlik probleminin üstesinden gelmek için uygulanan çözümlerden biri, Layer 1 çözümleridir. Layer 1 Blockchain’i, genel sistemi daha ölçeklenebilir hale getirmek için protokolün kendisini, ağda herhangi bir değişim yapmadan geliştiren bir çözümdür. Bu çözümdeki iki popüler yaklaşım konsensüs değişimi ve sharding’dir.

Konsensüs: Proof-of-Work (PoW), Bitcoin başta olmak üzere bazı popüler kripto paralarda kullanılan, madenciliğe dayanan geleneksel bir fikir birliği/konsensüs mekanizmasıdır. Ancak PoW, işlemleri yavaş gerçekleştirmesi ve yoğun bir şekilde enerji tüketmesi gibi çeşitli sorunlarla mücadele ediyor. Örneğin madencilik yapılmayan Proof-of-Stake (PoS), PoW kullanan ağların daha ölçeklenebilir ve sürdürülebilir hale getirmek için kullanılan bir Layer-1 çözümüdür diyebiliriz.

Sharding: Sharding (parçalama), veri tabanlarından alınan ve Layer 1 çözümlerine uyarlanan bir yöntemdir. Bir ağın “shards” olarak bilinen bir dizi ayrı veri tabanı bloğuna bölünmesi ile gerçekleşir. Bölünen parçaların aynı anda çalışmasıyla da işlemler hızlanır ve ölçeklenebilirlik problemine çözüm bulunmuş olur.

Layer-1 coin’lerine örnek olarak Solana (SOL), Cardano (ADA), Polkadot (DOT), Terra (LUNA), Avalanche (AVAX), Algorand (ALGO), Tron (TRX), Fantom (FTM), Elrond (EGLD) ve Kadena (KDA) gibi kripto paralar verilebilir.

Layer-2 nedir?

Layer-1, altta yatan ana Blockchain mimarisi ile birlikte kullanılır. Layer-2 ise, altta yatan Blockchain’in üzerinde yer alan üst üste binen bir ağdır. Ana yapının üzerine eklenir ancak ağın yapısında değişiklik yapmaz. Bunlara layer-2 çözümleri denir. Bitcoin ve Lightning Network’ü düşünün. Bitcoin, layer-1 ağıdır; Lightning Network ise layer-2’dir. Bunların amacı da ağı hızlandırmak ve işlem ücretlerini düşürmek gibi maddelerdir.

Layer 2 kripto para projelerinden bazıları ise şu şekilde: Polygon (MATIC), Loopring (LRC), Immutable X (IMX), OMG Network (OMG), 0x (ZRX), Celer Network (CELR), Bancor (BNT), Perpetual Protocol (PERP), DeversiFi (DVF), ZKSwap (ZKS).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


Risk Açıklaması: Coinbulucu.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Coinbulucu.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinbulucu.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinbulucu.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. 

Sorumluluk Reddi Beyanı: Coinbulucu.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Coinbulucu.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Coinbulucu.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Coinbulucu.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Coinbulucu.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Coinbulucu.com’u bağlamaz. 

Copyright Coinbulucu.com © All rights reserved.