Kripto paranız bir borsada duruyorsa, gerçekten sizin midir?

Kripto paranız bir borsada duruyorsa, gerçekten sizin midir?

Daha geniş kripto dünyası için çalkantılı bir gerginlikten sonra, Voyager yatırımcılarının varlıklarını kaybedebileceği haberleri sektörü daha da sarstı. Yatırımcılar kripto borsalarından geri çekilirken, bazıları sektörün orijinal mantralarından birine geri dönüyor: “Sizin Anahtarlarınız Değil, Sizin Kripto Paranız Değil”.

Yatırımcıların dijital para birimlerinin kontrolünü elinde tutması gerektiği fikrinin etrafındaki nostaljiye rağmen, mevcut kargaşanın kripto dünyasını, odağın aracılardan yoksun yeni bir finansal sistem yaratmak olduğu daha basit bir zamana geri döndürmesi pek olası değil. Mevcut sarsıntı acı verici olsa da, geçen yıl Bitcoin fiyatı zirveye ulaştığında alana giren perakende yatırımcılara sert bir şekilde inerken, bazıları bunun tam olarak borç verme, bahis yapma ve verim çiftçiliği gibi yeni kreasyonlar – ve onların zenginlik vaadi – olduğunu söylüyor.

Çevrimiçi bir eğitim platformu olan Hype Free Crypto’nun kurucusu Dror Poleg, “Ana akım kullanıcılar için, ademi merkeziyetçilik, anonimlik veya bu hareketi başlatan insanların ideolojik gündemleri nedeniyle buraya gelmiyorlar” dedi. “Son dalgadaki insanların çoğu, finansal spekülasyon ve kriptonun başlaması gereken hiçbir şeyle ilgili olmayan farklı ürünler olan bir ana neden için geldi.”

Orijinal Adım
Bitcoin başlangıçta, üçüncü taraf kurumlardan ve merkez bankalarının kaprislerinden uzakta, bireylerin paralarını kontrol etmelerinin bir yolu olarak ortaya çıktı. Bu merkezi olmayan vizyon, endüstrinin genişlemesiyle aşındı: Daha fazla para aktıkça, yüksek getiri elde etmek için egzotik yollar sunan çok sayıda borsa ve ticaret platformu, özellikle yeni yatırımcılar için çekiş kazandı.

Son aylarda kripto yatırımcıları, birkaç firma para çekme işlemlerini durdurduğu veya iflas başvurusunda bulunduğu için varlıklarının kaybolduğunu gördü. Voyager’a ek olarak, yatırımcının varlıklarını kendi platformlarına hapseden diğer platformlar arasında, borç verme, ödünç alma ve alım satım hizmetleri de sunan Celsius, Babel Finance ve Vauld yer alıyor.

Türbülans, bazı kripto yatırımcılarını borsalardan uzaklaştırdı ve muhtemelen donanım cüzdanları aracılığıyla kendi kendini korumaya itti. Bir Glassnode analizine göre, Temmuz ayı başlarında, zincir içi aktivite Kasım ayının en yüksek seviyelerine göre %13 düştü – en son 2018 ve 2019’un ayı evrelerinde görülen ve Bitcoin 10.000 dolardan daha az değerdeyken görülen seviyeler.

Kripto analisti ve “The Wolf of All Streets” podcast’inin sunucusu Scott Melker, bazı yönlerden kriptonun çözmek için yaratıldığı aynı problemlerden rahatsız olduğunu söyledi.

Melker, “Kendi kendine saklamanın en büyük faydaları, potansiyel olarak bozuk sistemlerin dışında kalmayı ve banka hücumlarına maruz kalmanızdır” dedi. “İnsanların kendini korumaya inanmasının nedeni, her gün dünyanın her yerinde gerçekleştiğini gördüğümüz en kötü senaryoya karşı bir önlemdir.”

Cüzdanlar
Donanım cüzdanları, kripto depolamanın popüler bir yoludur. Teknoloji, sahiplerinin madeni paralarını güvenle saklayabilecekleri ve özel bir anahtarla erişebilecekleri bir USB anahtarına benzer şekilde çalışır. Madeni paralar, üçüncü taraf bir emanetçi yerine bireysel bir sahibinin gözetiminde kalır.

Cüzdan geliştiren bir şirket olan Ledger, son birkaç ay içinde, özellikle kripto borç veren Celsius’un para çekme işlemlerini dondurmasından sonra ve yine en büyük borsalardan biri olan Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong’un bunu yapmaya zorlanmasından sonra büyük artışlarla, bir satış artışı gördüğünü söyledi. Şirketin iflas edeceğine dair söylentileri yalanladı.

“Talihsiz, ama bence insanlar kripto hakkında temel bir şeyi anlıyorlar, eğer kendin saklama yapamıyorsan, o zaman neden kripto?” Ledger’ın baş deneyim sorumlusu Ian Rogers. “Birçok insan kime güveneceğini bilmenin zor olduğunu öğreniyor.”

Donanım cüzdanları hala risk taşıyor. Yatırımcılar parolalarını hatırlayamadıkları veya özel anahtarlarını kaybettikleri için milyonlar kaybetti. Ve varlıklar, geleneksel bankalarda parası olan yatırımcıları koruyan Federal Deposit Insurance Corp.’u taşımıyor. Birçoğu için, bunlar endüstriden tamamen uzak durma nedenleri.

Melker, “Kişisel koruyucu olarak madeni paralarınızı kaybetmenin milyonlarca yolu var” dedi. “Çoğu insan için çok korkutucu, çünkü kendi bankanız olmak ve büyük olasılıkla en geçerli, tek başarısızlık noktanız olmak çok göz korkutucu.”

Temizlemek
Glassnode’a göre, mevcut piyasa çöküşünde borsalar bakiyelerinin Ocak ayındaki zirveden %20’den fazla düştüğünü gördü. Yine de bazı yatırımcılar cüzdanlara ilgi gösterse de mevcut kargaşa kripto borsalarının sonu anlamına gelmiyor.

Secure Digital Markets’ın baş strateji sorumlusu Zachary Friedman’a göre, büyük bilançolara sahip büyük borsalar olan FTX ve Binance gibi şirketlerin “kaliteye kaçış”tan faydalanması daha olası.

Bitcoin eğitimcisi ve “Coin Stories” için podcast sunucusu Natalie Brunell’e göre, bazı yatırımcılar için zorlu bir yolculuk olsa da, mevcut türbülans kripto dünyasının büyüdüğünün bir işareti.

“Sonuçta bu sistemin sağlıklı bir şekilde temizlenmesi gibi olduğunu düşünüyorum” dedi. “Bu iyi bir şey, kötü projeleri temizliyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


Risk Açıklaması: Coinbulucu.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Coinbulucu.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinbulucu.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinbulucu.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. 

Sorumluluk Reddi Beyanı: Coinbulucu.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Coinbulucu.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Coinbulucu.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Coinbulucu.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Coinbulucu.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Coinbulucu.com’u bağlamaz. 

Copyright Coinbulucu.com © All rights reserved.