Fed Faiz Artışları Kripto Fiyatlarını Neden Düşürüyor?

Fed Faiz Artışları Kripto Fiyatlarını Neden Düşürüyor?

Fed esas olarak ekonomiyi yavaşlatarak enflasyonu yavaşlatmayı hedefler. Sonuç, yükselen fiyatları yavaşlatacak olsa da, yavaşlayan ekonomi aynı zamanda şirket karlarını ve yatırımcı duyarlılığını da bitirir.

Ve bu olumsuz duygu Wall Street ile sınırlı kalmaz. Riskten kaçınma davranışı, kötüleşen bir ekonomiye uyum sağlamak için kripto pazarına da nüfuz eder. Bu doğrudan bir ilişki olmasa bile son birkaç aydır bu kalıbın işlediğini defalarca gördük.

Bitcoin’in fiyatı, merkez bankasının federal fon oranlarını yüzde 0,75 oranında artırdığı Fed’in Haziran toplantısının ardından 17.500 dolara kadar düşmüştü.

Basitçe baktığınızda, yükselen faiz oranlarının NASDAQ üzerindeki etkisini görebilirsiniz ve kripto para birimlerinin yüksek büyüme teknoloji hisseleri ile benzer davrandığı da bir gerçek.

Yani kripto para piyasası, Fed’in son faiz artışlarından doğrudan etkileniyor ve diğer yüksek risk varlıkları gibi, Fed’in açıklamalarına karşı oldukça hassas davranıyor.

Kısacası, yüksek risk içeren varlıklar faiz oranlarının arttığı ortamı sevmezler çünkü faiz oranlarının arttığı ve yüksek olduğu ekonomilerde, borçlanma maliyeti artar, büyüme yavaşlar ve sermaye de haliyle daha güvenli limanları tercih eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


Risk Açıklaması: Coinbulucu.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Coinbulucu.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinbulucu.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinbulucu.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. 

Sorumluluk Reddi Beyanı: Coinbulucu.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Coinbulucu.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Coinbulucu.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Coinbulucu.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Coinbulucu.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Coinbulucu.com’u bağlamaz. 

Copyright Coinbulucu.com © All rights reserved.