Bitcoin Dominance Nedir? Bitcoin Piyasa Hakimiyeti Ne Anlama Gelir?

Bitcoin Dominance Nedir? Bitcoin Piyasa Hakimiyeti Ne Anlama Gelir?

Bitcoin Dominance, Bitcoin’in sahip olduğu piyasa değerinin kripto para piyasasının genel değerine oranını ifade ediyor.

Eğer Bitcoin Piyasa Hakimiyeti düşüyorsa, BTC değer kaybederken diğer kripto para birimlerinin değer kazandığı anlamına geliyor. Tam tersi durumda da diğer birimler değer kaybederken BTC değeri yükseliyor. Yani Bitcoin Piyasa Hakimiyeti, BTC’nin kripto pazarındaki hakimiyetini ifade ediyor.

Bitcoin Hakimiyeti önemli bir ölçümdür. Bu, birçok deneyimli traderın oldukça yakından takip ettiği bir şeydir. Bir araç olarak, kripto alanının nasıl performans gösterdiği ve nereye gittiği konusunda size bir fikir verebilir.

Bitcoin ortaya çıkan ilk kripto para birimi olduğundan, hakimiyeti her zaman en yüksek seviyede olmuştur. Diğer kripto paraların çoğu, dünyadaki önemli gelişmelere yanıt olarak Bitcoin’in hareketini takip etme eğilimindedir, bu nedenle genel kripto piyasası değeri genellikle Bitcoin’in hareketlerini yansıtır.

Bitcoin en eski ve en baskın kripto para birimi olduğundan, piyasa bilgilerini daha hızlı emme eğilimindedir. Ayrıca, altcoinlerden çok daha hızlı tepki vererek, önemli bir altcoin fiyat hareketi olmaksızın Bitcoin Hakimiyetinde bir değişikliği tetikler. Bu nedenle, yatırımcılar Bitcoin Dominance’daki bu hareketleri tespit edecek kadar hızlıysa, onlara kârlı işlemler yapmalarına yardımcı olabilir.

Bitcoin hakimiyeti düştüğünde ancak Bitcoin fiyatında bir artış gözlemlendiğinde, bu, yükseliş piyasasında altcoinlerin Bitcoin’den daha iyi performans gösterdiği anlamına gelir. Bu, altcoin satın almak için bir sinyaldir ve ayrıca Bitcoin’in yakında biraz hız kazanabileceğini de gösterebilir.

Bitcoin Hakimiyeti düşen Bitcoin fiyatları ile azaldığında, genel bir düşüş piyasasına işaret eder ve tüm kripto para birimlerinin düşmesi muhtemeldir. Bu, fiyatlar yeterince düşük olduğunda yatırımcıların BTC düşüşünü nakde çevirmeleri veya satın almaları için bir işarettir.

Bitcoin Dominance, Bitcoin fiyatındaki artışla arttığında, Bitcoin’in altcoinlerden daha iyi performans gösterdiği anlamına gelir. Bu, Bitcoin için olumlu bir piyasa duyarlılığına işaret ediyor ve yatırımcılara satın alma sinyali veriyor olabilir.

Bitcoin fiyat düşüşleri ile Bitcoin Hakimiyeti arttığında, bu, altcoinlerin Bitcoin’den daha iyi performans gösterdiği ve piyasanın yakında altcoinler için düşüşe geçebileceği anlamına gelir. Şu anda, yatırımcılar altcoinlerden para çekmeli ve Bitcoin’e tutunmalı denilebilir.

Yatırımcılar, Kaybetme Korkusunun (FOMO) bazen insanların hızlı para kazanmak için dürtüsel işlemler yapmasına neden olduğunu unutmamalıdır. Öte yandan, bazı yatırımcılar piyasadaki bir düşüşe dair en ufak bir şüphede panik satışına başlarlar. Bu tür tepkiler de Bitcoin fiyatlarında kısa vadeli hareketlere ve hakimiyetine neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*


Risk Açıklaması: Coinbulucu.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Coinbulucu.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinbulucu.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinbulucu.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. 

Sorumluluk Reddi Beyanı: Coinbulucu.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Coinbulucu.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Coinbulucu.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Coinbulucu.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Coinbulucu.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Coinbulucu.com’u bağlamaz. 

Copyright Coinbulucu.com © All rights reserved.